اوپک پلاس ناجی یا قربانی بازار؟

تولید نفت و گاز در سال 2018 با رشد چشمگیری روبرو شد. این موضوع در حالی اتفاق افتاد که میزان حفاری در آن سال 10 درصد کاهش یافته بود. تعداد کل چاه‌هایی که تولید از آن‌ها صورت می‌گرفت در سال 2018 به 982 هزار عدد کاهش یافت. تعداد چاه‌های تولیدی در سال 2014، 1035000 عدد برآورد شده بود. تولید نفت در آن بازه زمانی از 8.8 به 10.8میلیون بشکه در روز رسید.

قرار شده است که شرکت تلوریان در حین سفر ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با شرکت پترونت ال ان جی قراردادی به ثبت برساند. این قرارداد 2.5 میلیارد دلاری امکان واردات گاز مایع (LNG) از پروژه ال.ان.جی دریفت‌وود تلوریان در لوئیزیانا را فراهم می‌کند.

پتروبراس و شورون به دنبال فروش میدان نفتی پاپا ترا در برزیل هستند. قرارداد بهره‌برداری اکسان‌موبیل در گویان منافع زیادی برای این شرکت دارد و می‌تواند 55 میلیارد دلار بازدهی داشته باشد.

نفت وست تگزاس اینترمیدیت (WTI)در معاملات چند روز گذشته به کمتر از 50 دلار به ازای هر بشکه رسید؛ زیرا ترس حاصل از شوک بزرگ تقاضا در سطح جهان رو به رشد است. گزارش بلومبرگ نشان می‌دهد که مصرف نفت در چین حدود 20 درصد یا 3 میلیون بشکه در روز کمتر شده است. میلیون‌ها نفر قرنطینه شده‌اند و هزاران پرواز نیز لغو شده است. قیمت نفت به خاطر شروع کار اوپک پلاس در حال افزایش است. اوپک پلاس تلاش خود را می‌کند که از افت بیشتر قیمت نفت و مازاد عرضه به بازار جلوگیری کند.

اوپک پلاس در نظر گرفته است که عرضه نفت به بازار را 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد. کمیته فنی مشترک اوپک به تازگی جلسه‌ای برگزار کرد و به بررسی و ارزیابی وضعیت بازار نفت در جهان پرداخت. این کمیته به دنبال کاهش بیشتر تولید نفت است و به زودی جلسه‌ای در سطح وزراء برای بررسی وضعیت برگزار خواهد کرد. گزینه اصلی موردنظر این کمیته، کاهش بیشتر تولید نفت است.

پالایشگاه‌های چین خروجی‌های خود را به میزان زیادی کاهش داده‌اند. ویروس کرونا تأثیر ژرف و عمیقی بر بازارهای جهانی نفت گذاشت و فعالیت خیلی از کشورهای جهان را به حالت تعلیق درآورد. این ویروس وضعیت عرضه و تقاضا را در بازارهای جهانی متحول کرد. پالایشگاه‌های مستقل چینی، پالایش نفت را در طی یک هفته 30 تا 50 کاهش داده‌اند و این موضوع باعث افت چشمگیر قیمت نفت شده است. یکی از مدیران اجرایی در شرکت دونجینگ (شرکتی فعال در زمینه پالایش و تولید مواد شیمیایی در استان شاندونگ چین) اظهار داشت: « اوضاع بازارهای جهانی واقعاً وخیم است. ما از یک سو به دنبال کاهش تقاضا به بنزین و دیزل هستیم و از سوی دیگر می‌خواهیم امکانات لازم برای سوخت‌گیری را کمتر کنیم؛ زیرا حکومت‌های محلی برای کنترل ویروس کرونا و جلوگیری از گسترش آن یک سری محدودیت‌های ترافیکی اعمال کرده‌اند.»

اکسان موبیل با بحران مواجه می‌شود: اکسان موبیل از درآمد نه‌چندان مناسب خود در فصل چهارم سال 2019 خبر داد. این شرکت مجبور شد دارایی‌های خود را به فروش برساند و بدهی‌های خود را از این طریق بپردازد. بازدهی این شرکت برای سهام‌داران چندان جالب نبود. بدهی‌های این شرکت در حال افزایش است و به همین خاطر سود سهام این شرکت مدت زیادی پایدار نخواهد بود. قیمت سهام این شرکت بزرگ نفتی به کمترین میزان خود در ده سال گذشته رسیده است.
درآمد شرکت بریتیش پترولیوم (BP) 25 درصد افت کرده است: این شرکت اعلام کرد که بالغ بر 2.6 میلیارد دلار در فصل چهارم سال 2019 درآمد داشته است. این مبلغ در سال گذشته 3.5 میلیارد دلار برآورد شد. برایان گیلوری، مدیرعامل این شرکت اظهار داشت که ویروس کرونا می‌تواند تقاضای جهانی نفت را در سال جاری میلادی 300 تا 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد.

سیستم فلرینگ آمریکا در سال 2019 رشد زیادی داشت. این سیستم در حوزه پرمین در سال 2019 به 293.2 میلیارد فوت مکعب رسید و نسبت به سال 2018، 7 درصد رشد کرد. این سیستم در حوزه باکن 36 درصد رشد داشت. حجم گاز سوزانده شده یا آزادشده از این دو منبع به هوا بیش از 5 درصد کل گاز تولیدی در آمریکا برآورد می‌شود.

شرکت مودیز اعلام کرد که کاهش اعتبار و ارزش انرژی در فصل چهار 2019 با سرعت بیشتر دنبال شد. قیمت بی‌ثبات نفت در سال 2019 و افت مداوم قیمت گاز طبیعی در نیمه دوم این سال موجب بی‌میلی سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در این بازار شد.

شاخص حمل‌ونقل از هر وقت دیگری کمتر شده است. شاخص سرمایه‌گذاری بورس بالتیک که بخشی از شاخص بالتیک را تشکیل می‌دهد، به تازگی به کمترین میزان خود رسیده است. این شاخص می‌تواند معیاری برای ارزیابی حمل‌ونقل در جهان باشد و افت این شاخص بیانگر افت عمیق و بالا در فعالیت‌های حمل‌ونقل جهانی است.

آمریکا تولید خود را به حالت قبلی برگرداند. شاخص تولیدات کارخانه‌ای موسسه مدیریت تأمین آمریکا در ماه ژانویه سال 2020 به 50.9 رسید. در پنج ماه گذشته این نخستین باری است که این عدد مثبت می‌‎شود. این معیار تا حدودی توانست از اثرات ویروس کرونا بر اقتصاد بکاهد.

درآمد کونوکو فیلیپس کاهش می‌یابد: کونوکو فیلیپس اعلام کرد که در فصل چهارم سال گذشته، 720 میلیون دلار داشته است. یک سال قبل این عدد 1.87 میلیارد دلار بود. در واقع درآمد این شرکت 61 درصد کمتر شده است.

منبع: سرزمین انرژی پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>