آرزوی محال برای قیمت نفت

مایکل ویرث، مدیرعامل شرکت شورون چندی پیش اظهار داشت که ممکن است سال‌های سال شاهد رسیدن قیمت نفت به 100 دلار نباشیم. وی دلیل این جمله خود را افزایش تولید نفت شیل از سوی آمریکا دانست.

ویرث در مجمع جهانی اقتصاد که در داووس سوئیس برگزار شد، اعلام کرد: «بازارهای نفتی جهان در چند دهه اخیر تا حدود زیادی تغییر کرده است. زمانی فکر می‌کردیم که داریم به دوران اوج نفتی خودمان نزدیک می‌شویم. آن دوران دیگر تمام شده است و در حال حاضر در دوران فراوانی نفت و افزایش رقبا به سر می‌بریم.
وی گفت که هیچ اعتقادی به این مسئله ندارد که روزی نفت در جهان به پایان خواهد رسید. وی اعلام کرد که قیمت نفت در حال حاضر به مشکلات و ناپایداری‌های سیاسی جهان وابسته شده است. پس از حملات موشکی گسترده به تأسیسات نفتی عربستان در سپتامبر سال گذشته (در آن حملات حدود 5.7 میلیون بشکه نفت عربستان از سرویس خارج شد)، قیمت نفت 15 درصد افزایش یافت و پس از آن چند هفته طول کشید تا به میزان اولیه برگردد.

ویرث اظهار داشت که «کارایی» در صنعت نفت دیگر معنی و ارزش چندانی ندارد و به یک مفهوم قدیمی تبدیل شده است. شرکت‌های نفتی باید فکری به حال خودشان بکشانند؛ زیرا دیگر نمی‌توانند به قیمت بالای نفت و افزایش سود خود فکر کنند.

وی ادامه داد: «شرکت‌ها باید به فکر یک مدیریت صحیح باشند. شرکت‌های نفتی مانند هر شرکت دیگر به فروش یک محصول (نفت) مشغول هستند و باید به سرمایه، هزینه‌ها و تمرکز واقعی روی اصول سازمان متعهد باشند.»

یکی از مفاهیم و موضوعات اصلی که امسال در مجمع جهانی اقتصاد داووس مطرح شد، مفهوم سرمایه‌گذاری پایدار است. در سرمایه‌گذاری پایدار به این مسئله می‌پردازیم که جامعه چگونه می‌تواند به منابع پاک انرژی دسترسی داشته باشد. در این کنفرانس چند طرح مربوط به آب‌وهوا نیز مطرح شد. به عنوان مثال می‌توان به شرکت مایکروسافت اشاره کرد. این شرکت قصد دارد که تا سال 2030 به یک شرکت «کربن‌منفی» تبدیل شود. منظور از کلمه «کربن‌‎منفی» این است که مایکروسافت قصد دارد بیش از کربنی که در جو زمین منتشر می‌کند، مقداری از کربن موجود را هم از اتمسفر زمین حذف کند. بحران آب‌وهوا یکی از مهم‌ترین دلایل تغییر اساسی مسائل مالی است.

ویرث با اشاره به مشکلات موجود در صنعت نفت اظهار داشت که از بدبینی کارشناسان و متخصصان مختلف به این صنعت خسته شده است. شورون به عنوان بهترین نمونه از شرکت‌های نفتی در آینده نزدیک کارایی و کارآمدی بیشتری از خود به نمایش خواهد گذاشت.

او گفت: «منابع انرژی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و شاهد رشد بی‌سابقه این منابع هستیم. صنعت انرژی از ابتدا تا به حال در حال تغییر بوده است. این صنعت همواره در حال افزایش قابلیت اعتماد و اطمینان است، تمیزتر، پاک‌تر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر می‌شود و مطمئن باشید که هیچ‌گاه تمام نخواهد شد.»

سهام شرکت شورون در شش ماه گذشته، با 10 درصد افت همراه بوده و شاخص S&P 500 در همان دوره 10 درصد افزایش یافته است. شورون قبل از باز شدن مجدد بازارها، درآمد فصل چهارم سال گذشته شرکت خود را هم اعلام کرد. تحلیلگران انتظار دارند که درآمد شورون از هر سهم در 38.44 میلیارد دلار درآمد، 1.43 دلار شود. این نشان می‌دهد که شورون از نظر درآمد هر سهم با 27 درصد و از نظر درآمد کلی با 9 درصد افت همراه بوده است.

منبع: سرزمین انرژیپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>